Program "Do kosmu s Krtkem"

Program "DO KOSMU S KRTKEM 2018" je dlouhodobý vzdělávací projekt zaměřený na popularizaci kosmonautiky a moderní vědy především mezi českými žáky a studenty, ale i mezi nejširší veřejností.

Jeden z nejvýznamnějších amerických astronautů současnosti, Andrew Feustel, v březnu roku 2018 odstartoval na svoji již třetí kosmickou misi. Na palubu Mezinárodní vesmírné stanice ISS vzal s sebou (mimo jiné) znovu postavičku oblíbeného Krtečka. Jeho většího "kolegu" - Krtečka měl s sebou ve vesmíru již při své předcházející misi, kdy v roce 2011 při letu raketoplánu Endeavour STS-134 strávil na palubě ISS 16 dnů. Při první misi (2009) na expedici k Hubbleovu vesmírnému teleskopu pak vynesl Andrew i básnickou sbírku slavného českého básníka Jana Nerudy "Písně kosmické". Manželka astronauta, paní Indira Feustel, má české kořeny, proto jsou aktivity jejího manžela tak výrazně zaměřené na Českou republiku.

Po návratu z expedice v roce 2011 přijel astronaut Feustel i s rodinou do České republiky a na řadě velkých besed po celé republice představil i s Krtkem kosmonautiku jako vědní obor budoucnosti. Vzdělávací program zaměřený na nejmladší a mladou českou generaci začal ještě před vesmírnou misí Krtka-astronauta v roce 2011 a pokračuje do dnešních dnů. Od jara 2011 se uskutečnilo celkem více než 380 vzdělávacích přednášek, besed a komponovaných programů, kterých se zúčastnilo téměř 20.500 posluchačů, z toho přes 17.000 dětí mateřských, základních a středních škol v desítkách měst celé České republiky.

Po náročné přípravě odstartoval Andrew Feustel k ISS 19.3.2018 na půlroční pobyt na Mezinárodní kosmické stanici ISS (březen až srpen 2018). Na základě dlouhodobé úzké spolupráce s organizátory vzdělávacího programu "Do kosmu s Krtkem" z Astronomického ústavu Akademie věd ČR a České kosmické kanceláře bylo dohodnuto, že do vesmíru s sebou astronaut Feustel vezme znovu postavičku Krtka-astronauta. Tentokrát však letí o něco menší kopie. V průběhu vesmírné mise bude uspořádána celá řada vzdělávacích a popularizačních programů, zaměřených opět především na mladou generaci. Kromě přednášek a besed ve školách, knihovnách, klubech nebo hvězdárnách se připravují i další akce, kterých se bude účastnit i astronaut Feustel přímo z paluby ISS, jako například radioamatérské spojení s astronautem, studentský experiment realizovaný astronauty, videokonference s účastníky vesmírného letu a další vzdělávací a popularizační programy.

Po návratu z půlroční expedice je naplánována i návštěva astronauta Andrewa Feustela s rodinou v České republice a série jeho besed se zájemci o kosmonautiku v různých městech České republiky. Aktivity projektu "Do kosmu s Krtkem 2018" budou pokračovat i dále po odjezdu hosta, a budou zaměřeny, tak jako doposud, na vzdělávací a popularizační přednášky ve školách, školkách, knihovnách, klubech, hvězdárnách, ale i například v Domovech seniorů. Tento program budou realizovat hlavní organizátoři programu, Astronomický ústav Akademie věd ČR a Česká kosmická kancelář, ve spolupráci s dalšími mediálními a vzdělávacími partnery a podporovateli.