Tisková informace - 4.5.2018

05.05.2018

Posviťme astronautům na cestu - 24. května večer

Jednu z prvních možností, jak spatřit stanici ISS přelétající naše území s Krtkem astronautem na palubě, budeme mít 24. 5. 2018 ve večerních hodinách. Při této příležitosti startujeme akci "Posviťme astronautům na cestu", během které by obzvlášť ti menší fanoušci Krtečka měli stanici na nočním nebi vyhledat, zamávat jí a ideálně přípravy na toto pozorování zdokumentovat a zaslat nám. Nejlepší obrázky a fotografie budeme postupně zveřejňovat na našich facebookových a instagramových stránkách. Celá akce potrvá až do návratu Andrewa Feustela na Zemi. Podrobnější informace na našem webu (zde) nebo facebooku

Kontakty:

Oficiální email: info@krtek2018.cz

Milan Halousek (Česká kosmická kancelář) - halousek.milan@gmail.com, 602 153 564

Pavel Suchan (Astronomický ústav AV ČR) - suchan@astro.cz, 737 322 815


Vzdělávací projekt DO KOSMU S KRTKEM 2018 navazuje na projekt Do kosmu s Krtkem, který vznikl při příležitosti letu amerického astronauta Andrewa Feustela v raketoplánu Endeavour v roce 2011, kdy vzal na palubu symbol mnohých generací - Krtka z pohádek Zdeňka Milera. Tou dobou už byl Andrew Feustel znám spojením s Českou republikou přes svojí manželku Indiru Feustelovou, ostatně v roce 2009 vzal na palubu raketoplánu Atlantis Nerudovy Písně kosmické. Letos opět odstartoval Krtek, jen z prostorových důvodů menší s ohledem na kabinu Sojuzu. Česká republika tak má v současnosti dva Krtky astronauty.

Aktuálně provozujeme informační web https://www.krtek2018.cz/, Facebook a Twitter. Na těchto stránkách pravidelně zveřejňujeme aktuality ze současného půlročního pobytu astronauta Andrewa Feustela spolu s Krtkem na Mezinárodní kosmické stanici. Vyplatí se tak tyto zdroje sledovat - máme přímé napojení přes NASA a budeme se maximálně snažit o aktuálnost. 


Tisková informace ke stažení: